Skomputeryzowana etyka, czyli informatyczne zniewolenie
Kompetencje zawodowe oraz wysoka jakość pracy to kluczowe zasady Kodeksu zawodowej etyki w rachunkowości, wprowadzonego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Natomiast otoczenie organizacyjno-prawne księgowego wydaje się stawać na głowie, aby utrudnić, a nawet uniemożliwić właściwe wykonanie tych powinności, tak przecież podstawowych i elementarnych.
Rachunkowość jest w coraz większym stopniu zautomatyzowana. Systemy informatyczne obejmują całokształt działalności jednostek gospodarczych. Rachunkowością, a w szczególności dokumentacją i ewidencją księgową, zarządza automatyczny pilot. Księgowania prowadzi niewidzialna ręka. Bez mała każdy segment ewidencji zdarzeń gospodarczych objęty jest informatycznym kompleksowym sterowaniem. Dotyczy to środków trwałych, ewidencji kadrowo-płacowej, gospodarki materiałowej, dokumentacji sprzedaży.
Informatyczne ryzyko
W wielu firmach nawet dokumentację dostaw towarów i usług, czyli zewnętrzne dowody księgowe, opatruje się kodem QR, który uruchamia automatyczny obieg dokumentów oraz ich księgowanie, a narzędziem pracy jest skaner oraz informatyczne oprogramowanie.
Zapisy w księgach rachunkowych dokonywane są automatycznie, z zastosowaniem schematów księgowych, coraz częściej opracowywanych przez informatyków, z niewielkim udziałem księgowych. Struktury i algorytmy programów informatycznych są zawiłe, a księgowi (na ogół) nie mają odpowiedniego przygotowania informatycznego. Księgi rachunkowe są w takich okolicznościach anonimowe, tworzone przez komputery, nad którymi nadzór sprawuje informatyk.
Stwierdzane podczas audytów finansowych nieprawidłowości w ewidencji księgowej są kwitowane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta